Realme 15 Price in Pakistan
Realme 15
Rs. 105,899
InStock
Colors
Realme 15 Price & Specifications
| Release Date | 10-10-2025 |
| SIM Support | 2 Nano SIM |
| Phone Dimensions | 163.34mmx75.88mm x 7.66mm |
| Phone Weight | 4K 30fp |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.77inch |
| Screen Resolution | 1080*2392 |
| Phone Type | 144Hz AMOLED Display |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 7000mAh |
| Front Camera | 50MP Selfie AI Camera |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K 30fps |
| Back Camera | 50MP + 8MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K 30fp |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Dimensity 7300+ 5G Chipset |
| GPU | Arm®Mali-G615 |
realme 15 price in Pakistan is 105,899 PKR. realme 15 is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. realme 15 launched with impressive color options silk_pink,suit_titanium. realme 15 phone weighs only 4K 30fp which is suitable for those who carry it in hand for a long time. realme 15 is set up with a 50MP Sony IMX882 AI Camera back camera and 50MP Selfie AI Camera selfie camera. The processor Dimensity 7300+ 5G Chipset and Arm®Mali-G615 ensure the smooth performance of realme 15. The Display of realme 15 supports Resolution up to 1080*2392 and the screen Size is 6.77inch. The phone Screen is protected with the latest 6.77inch. Mobile battery capacity is 7000mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and realme 15 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 15 Availability
| Expected Price: | Rs. 105,899 |
| Release Date: | October 10, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Realme 15 Price and Specs
| Realme 15 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 105,899 |